Çocuk Diş Hekimi

Çocuk Diş Hekimi

Pedodonti – Çocuk Diş Tedavileri Hekimi

Diş gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi adına yaşamın ilk yıllarındaki diş sağlığının yüksek düzeyde olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı pek çok aile, çocuklarının diş gelişiminin iyi bir şekilde ilerlediğinden emin olmak adına çocuklarını diş hekimlerine götürür. Çocuk diş tedavileri üzerinde uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ise pedodontist adı verilmektedir. Pedodonti, özellikle 0 ile 14 yaş arasındaki çocukların diş gelişim süreci içerisinde karşılaştıkları tüm problemleri çözme adına başvurmanız gereken diş hekimliği birimidir.

Çocukların diş gelişim süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken iki temel parametre bulunmaktadır. Öncelikle, geçici olan süt dişlerinin doğru bir şekilde gelişebilmesi ve ağızdan en doğru yöntem ile uzaklaştırılması, çocuk diş hekimliği alanındaki en önemli tedavilerden bir tanesidir. Bir diğer parametre ise, yeni oluşan kalıcı dişlerin doğru bir şekilde pozisyon alması ve doğru şekilde gelişim göstermesidir. Bu iki temel nokta detaylı olarak kontrol altına alındığında, çocuğunuzun diş sağlığı büyük ölçüde kontrol altına alınmış olacaktır.

Çocuklarda Diş Hekimi Ziyaretinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarda diş hekimi ziyareti özellikle üzerinde durulması gereken bir başka konudur. Genellikle diş hekimi ziyaretlerinden önce ve bu ziyaretler sırasında yüksek oranda korku duyan çocuklar, bu eylemden kaçınabilir. Özellikle belli bir oranda acılı bir deneyimi yaşamış olan çocuklar, diş hekimlerine karşı oldukça mesafeli olabiliyorlar. Çocukların böyle bir korku geliştirmemesi adına, pedodonti muayene ofislerinin, çocuklara uygun olarak dekore edilmesi önemlidir. Bu sayede çocuklar muayenehaneye girdiklerinde kendilerini daha rahat hissedebilirler. Bunun yanı sıra, annelerin ve babalarında bu konuda rolleri oldukça büyük.

Çocuğun ilk diş hekimi ziyaretinden hemen önce, diş hekimliği hakkında çocuğa bilgi vermek, diş hekimlerinin mesleki karizmasını çocuğun gözünde yükseltmek, diş hekimlerinin kullandığı temel malzemelerle ilgili çocuğu dürüst bir şekilde bilgilendirmek, çocuğun diş hekimine ve diş tedavilerine karşı duyduğu ürkekliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Sivas çocuk diş hekimi Baybars İmre, bu alanda yüksek düzey eğitim almış bir hekim olarak, çocuklarınızın kendin en konforlu hissedeceği şartlar altında gerekli tedavileri gerçekleştirmektedir.

Çocuklarda Diş Yaralanmaları

Özellikle 0 – 14 yaş arasında oldukça aktif bir yaşam süren çocuklar, diş kırılması gibi problemleri çözebilmek adına sıklıkla diş hekimlerine giderler. Bu durum çocuklar oyun oynarken yaşanabilir. Böyle bir durumda dişin daha fazla zarar görmemesi ve hassasiyetinin artmaması için en kısa süre içerisinde bir diş hekiminden randevu almak önemlidir. Türkiye çocuk diş hekimi alanında oldukça iddialı olan kliniğimizde, ön dişlerin tedavisini ustalıkla gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Çünkü ön dişlerdeki yanlış bir tedavi, yıllar boyunca yeme içme – konuşma konusunda konforun azalmasına, dahası, estetik açıdan memnun olunmayacak görüntülerin ağız bölgesinde oluşmasına sebep olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.