Genel Anestezi ve Sedasyon

Genel Anestezi ve Sedasyon

Genel Anestezi ve Sedasyon

Diş ve ağız hastalığı kapsamında gerçekleştirilen dental ameliyat işlemlerinin büyük bir çoğunluğu, hastanın belli bir bölgesinin uyuşturulması eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Bu durum anestezi olarak adlandırılmaktadır. Hastanın anestezi eşliğinde işleme devam etmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, refleks olarak gerçekleştirilebilecek pek çok hareketin, ani bir şekilde diş tedavisi olumsuz etkileme ihtimalidir. Bunun yanı sıra, anestezi yöntemleri, tedavi sırasında duyulabilecek yoğun acının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Diş tedavisinde genel anestezi oldukça gerekli olduğu gibi pek çok prosedür için aynı zamanda zorunludur.

Genel anestezi, hastaya damar yolu ile verişen bir madde aracılığı ile gerçekleştirilen anestezidir. Bu anestezi yöntemi ile uyuşturulan hastalar, uyku ve uyanıklık hali arasında birkaç dakika geçirdikten sonra kendilerini tamamen kaybederler. Bu süre içerisinde ise gerçekleştirilecek olan işlem hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Diş tedavisinde genel anestezi, sadece yüksek hacimli dental ameliyatlar için kullanılmaktadır. Daha küçük bir alanı kapsayacak olan işlemlerde ise lokal anestezi tercih edilmektedir.

Genel Anestezi ya da Sedasyon Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Elbette her diş tedavisinde sedasyon kullanımının gerçekleştirilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Bu, uygun bir tıbbi ortam oluşturmayacağı gibi aynı zamanda daha maliyetli bir sürece sebep olacaktır. Fakat bazı durumlarda sedasyon oldukça gereklidir. Sedasyon diş hekimliği kliniklerinde kullanılıyorsa, bazı gerekli şartlar bunun için sağlanmış demektir. Bu şartları kısaca inceleyelim:

  1. Eğer tedavi oldukça acil bir şekilde gerçekleştirilmeli ise ve gerçekleştirilmediği bir durumda farklı noktalara olumsuz sonuçlar sıçrayacaksa, öncelikle hasta ile iletişim kurulur. Genellikle çocukları kapsayan bir grup hasta, tedavi için gerekli yanıtı vermez ise, hasta yakınlarının rızası alındıktan sonra genel anestezi işlemi uygulanır ve gerekli müdahale daha sonra gerçekleştirilir.
  2. Bazı dental işlemlerde genel anestezi yapmak, tıbbi açıdan yapılacak işlemin daha az riskli olmasını sağlar. Bu tür durumların hangileri olduğuna genel olarak diş hekimi karar verir. Böyle durumlarda genel anestezi uygulanmaktadır.
  3. Eğer herhangi bir sebepten dolayı, birden fazla seansta gerçekleştirilebilecek olan bir tedavi tek bir seansta gerçekleştirilmeli ise, kimi zaman genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede hastanın acı çekmeden ya da karşı koymasına gerek kalmadan sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından işlem profesyonellik ile gerçekleştirilmektedir.
  4. Diş hekimlerine karşı ya da diş kliniklerine karşı fobisi olan bazı yetişkin hastalara da genel anestezi uygulanabilir. Özellikle bu korku oldukça ileri derecede ise fakat işlemin bir an önce yapılması gerekiyorsa, doktorun genel anesteziden başka çaresi yok demektir.
  5. Kimi zaman lokal anestezi yardımı ile yapılabilecek işlemlerde de genel anestezi kullanılır. Çünkü lokal anestezi, bir işlemin yapılma süresinin artmasına sebep olurken, genel anestezi bu süreyi kısaltır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.