Kanal Tedavisi Endodonti

Kanal Tedavisi Endodonti

Endodonti – Kanal Tedavisi

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte, dişlerde ya da ağızın diğer bölgelerinde oluşan problemleri gidermek amacı ile ortaya çıkan tedavi yöntemleri de hızlı bir şekilde çeşitlenmiştir. Günümüzde genetik sebeplerden ya da çevresel sebeplerden dolayı diş çürüğüne sahip olan kişilerin sıklıkla diş hekimlerini ziyaret ettiği ve çürük diş görüntüsünden kurtulmak istedikleri biliniyor. Diş çürüğünün üzerinin kapanabilmesi ve daha estetik bir görünümün elde edilebilmesi için, diş dolgusu yapmak gereklidir. Fakat bazı durumlarda diş dolgusu yapmak yeterli olmayacaktır. Bu durumda dişin çürük kısmının temizlenebilmesi ve ağızdan uzaklaştırılabilmesi için kanal tedavisi uygulanmalıdır. Kanal tedavisini gerçekleştiren hekime endodontist adı verilmektedir.

Endodonti Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Endodonti, ya da Türkçe adı ile kanal tedavisi, diğer pek çok diş ameliyatı prosedürü gibi anestezi eşliğinde gerçekleştirilir. Genellikle böyle bir tedavi için lokal anestezi yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat çürüğün gelişmişlik düzeyine göre farklı anestezi yöntemleri de kullanılabilir.

  1. Türkiye kanal tedavisi merkezleri arasında oldukça iddialı olan kliniğimizde, yüksek hijyen şartları ile kanal tedavisi işlemini gerçekleştiriyoruz. Hastanın kanal tedavisine ihtiyaç duyduğu sonucuna vardıktan sonra, işleme başlamadan önce, işlem sırasında acı hissinin deneyimlenmemesi adına mutlaka uyuşturma işlemi yapılmaktadır.
  2. Eğer bölgedeki dişte çürük varsa, öncelikle bu çürük temizlenir. Daha sonra ise söz konusu dişin sinir köklerine ulaşabilmek adına birtakım işlemler gerçekleştirilir. Bunun için dişin, kuron kısmından açılarak işleme devam edilmesi gerekmektedir.
  3. Bir sonraki aşamada, radyografi işlemi gerçekleştirilir, yani söz konusu bölgenin röntgen filmi çekilir. Bu röntgen filmi sayesinde söz konusu kanalın ne kadar uzunlukta olması gerektiği detaylı bir şekilde hesaplanır.
  4. Kök kanallarının içeriği çıkarılır. Çıkarıldıktan sonra pulpa dokusunun içi iyice temizlenir. Bu sırada kök kanallarının yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Sivas kanal tedavisi merkezi içerisinde kullandığımız son teknoloji el aletleri ile işlemlerin tamamı büyük bir titizlik ile gerçekleştirilir.
  5. Kök kanalları bu işlemden sonra bakterilerden tamamen arınır. Dezenfekte hale gelmiş olan gök kanallarının içi, ağzın içerisindeki diğer kök kanallarının içerisindeki madde ile uyumlu olacak şekilde doldurulur.
  6. Bütün bu işlemlerin gerçekleşmesi kimi zaman bir seans, kimi zaman ise birkaç seans sürebilir. Hastanın dişlerinin durumu bu konuda oldukça belirleyicidir.

Sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından gerçekleştirilen bu kanal tedavisi sürecinde, kimi zaman ilaç kullanılabilir. Kimi zaman kök kanalında birikmiş olan bakteri oranının oldukça fazla olduğu fark edilir. Böyle bir durumda bakterileri hızlı temizlemek adına ilaç kullanımı opsiyonel olarak diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. İlaç kullanımı gerçekleştirilirse, ilacın gerekli etkiyi gösterebilmesi için 5 ile 7 gün arasında kök kanalı içerisinde beklemesi gerekmektedir. Bu vakitte konforlu bir yaşam deneyimi için geçici dolgu ile kanal kapatılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.