Implant Diş Tedavisi

Implant Diş Tedavisi

Implant Diş Tedavisi

Teknoloji hızlı bir şekilde geliştikçe, tıp prosedürleri de geçmişten çok daha modern bir şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. Özellikle diş hekimi kliniklerindeki yeni teknolojiler, pek çok kişinin hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok daha yüksek standartlara sahip olmasına olanak tanıyor. Yüksek teknolojik gereçler ve yöntemler aracılığı ile gerçekleştirilen diş tedavi yöntemleri, güvenilir kliniklerde yapıldığı sürece mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Sivas İmplant Diş Uygulaması alanında iddialı bir klinik olarak, sizlere bu yazıda hem implant tedavisi hakkında bilgi vermeyi, hem de kliniğimizde erişebileceğiniz şartları size sunmayı amaçlıyoruz.

Implant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant Diş Tedavisi, özellikle ani bir şekilde kaza geçirdikten sonra diş kaybeden genç hastalar tarafından, ya da yaş dolayısıyla diş kaybetmeye başlayan hastalar tarafından tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dental implant olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde, kaybedilmiş olan dişin yerine titanyum maddesi aracılığı ile yeni bir diş yapılır. Titanyum, genellikle çene kemiğinin içerisine yerleştirilmesi gereken maddelerin içerisinde kullanılır. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen vidalar, implant diş tedavisinin kalıcı ve sağlam olabilmesini ve dişlerin doğru noktalara oturabilmesini sağlar. Titanyumdan yapılmış olan bu vidaların üzerine ise diş protezleri yerleştirilir.

Diş kaybının en önemli sebeplerinden bir tanesi diş köklerinin doğal bir süreç içerisinde ya da dışardan gelen bir darbe sonucunda zarar görmesidir. Diş kökleri, dişleri taşıyamayacak güçte ise, diş kaybı kaçınılmazdır. Gelişmiş teknolojiler ile gerçekleştirilen implant tedavisi sayesinde, titanyumdan yapılmış olan ve çenenize yerleştirilen çiviler, yapay bir diş kökü görevi görecektir. İmplant yapımı sırasında kullanılan çivilerin yeterlilikleri bundan dolayı çok önemlidir. Gerçek anlamda sağlam olan bir implant yapısı, oldukça rahat bir şekilde konuşmanızı, yemek yemenizi, yediklerinizi çiğnemenizi sağlar. Implant tedavisinin amacı, size en yüksek konforu sağlamaktır.

Implant Diş Tedavisinden Kimler Faydalanabilir?

Implant diş tedavisinden faydalanacak olan bireylerin, temel diş ve çene gelişimlerini tamamlamış olmaları gerekir. Aksi takdirde söz konusu bölgedeki gelişim süreci sekteye uğrayabilir ya da bu gelişim, implant tedavisinin zaman içerisinde etkisiz hale gelmesine sebep olabilir. Bundan dolayı implant tedavisi 18 yaş ve üstü bireylere uygulanmaktadır.

Implant tedavisi, çene kemiğinizin ve genel çene yapınızın fiziksel durumu açısından çok önemlidir. Bundan dolayı tedaviden önce, çene yapınızın böyle bir tedaviye uygun olup olmadığını anlamak amacı ile bir röntgen çektirilir. Eğer bu röngenin sonuçları implant tedavisine mani olacak herhangi bir durumu içermiyorsa, tedaviye başlanabilir.

Özellikle şeker hastası olan kişilerin, kemik erimesi problemi yaşayan kişilerin ya da çeşitli sağlık sorunları dolayısıyla kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin, implant tedavisi için farklı prosedürlerden geçmesi gerekebilir.

Türkiye Implant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisinin öncesinde mutlaka bir röntgen çekilmesi gerektiğini ve genel bir muayene işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Bütün koşullar implant tedavisi için uygun olursa, Türkiye Implant Diş Tedavisi alanında iddialı olan kliniğimiz, gerekli prosedürlere sedasyon ile başlayacak. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için çene kemiğinin boyutunun detaylı bir şekilde ölçülmesi gerekir. Ayrıca estetik bir gülüş için, diğer dişlerinizin de boyutları ölçülür Bu sayede simetrik bir görüntünün sağlanması mümkün olmaktadır.

Dental implant işleminin gerçekleştirilme süreci için iki farklı yöntem izlenebilir. Aşağıda bu iki yöntemi birlikte inceleyebiliriz:

  1. İlk yöntem takip edildiğinde, öncelikle implant çene kemiği üzerine yerleştirilir. Daha sonra ise geçici bir başlık implant üzerine takılır.
  2. İkinci yöntem takip edildiğinde, öncelikle implant çene kemiği üzerine yerleştirilir. Daha sonra ise diş eti ile bu implantın üzeri tamamen kapatılır. Bir süre iyileşmenin gerçekleşmesi için prosedüre ara verilir. Diş protezleri ise bu bekleme sürecinden sonra takılır.

Elbette dental implant işlemi için nasıl bir prosedür izlenirse izlensin, işlem belli bir iyileşme süresini mutlaka gerektirecektir. İyileşme süreci içerisinde çene kemiğinin ve çevre dokuların yeni ortam ile uyum içerisinde çalışması beklenir. Bunun için geçici bir köprü ağza yerleştirilir.

Genellikle bu tedavi için belirlenen iyileşme süresi, alt çene ve üst çene için farklıdır. Çünkü bu iki dokunun iyileşme kabiliyeti de farklılık gösterir. Alt çene, implant tedavisinden yaklaşık olarak 3 ay kadar sonra iyileşme gösterirken, bu süre üst çene için yaklaşık olarak 6 aydır.

Dental implant sürecinin bir iyileşme periyodunu gerektirmesi sizi korkutmasın. Dental implant, gelişmiş teknolojiler ile gerçekleştirilen mükemmel bir yöntemdir. Bu yöntem ile tedavi olan hastalar çok kolay bir şekilde tüm gündelik aktivitelerini yapmaya devam edebilirler.

Türkiye Implant Diş Tedavisi alanında her zaman yeninin ve gelişmişin peşinde olan bir klinik olarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. En iyi implant sürecinin gerçekleştirilebilmesi için, zirkonyum implant çeşitlerinin son zamanlarda sıklıkla kullanıldığını söylemek mümkün. Bu implant çeşitleri, titanyumdan yapılan çivilerin daha da dayanıklı olmasını sağladıklarından dolayı sıklıkla tercih ediliyor. Bu yeni nesil teknoloji aracılığı ile üretilmiş olan implantlar, dar çene kemiğine sahip olan hastalarda özellikle kullanılıyor. Titanyum ile zirkonyum arasında, konfor açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır. İki maddenin implant açısından tek farkı, dayanıklılık oranlarıdır.

Dental Implant İşlemi Sonrası İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sivas Diş Hekimi Baybars İmre tarafından gerçekleştirilecek olan bu prodesür ile ilgili, doktorumuz önemli bilgiler sunuyor. İyileşme sürecinde implantın sağlıklı şekilde kullanılması için bazı temel noktalara dikkat etmek gerekiyor. İmplant işlemi gerçekleştirilen bölgenin belli aralıkla soğuk bir madde ile presslenmesi tavsiye ediliyor. Bu sayede acı azalacaktır ve bölgenin ödem ya da şişlik oluşturması engellenecektir. Ayrıca, sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından size verilecek olan tüm ilaçları özellikle iyileşme süreci boyunca düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. İmplant iyileşme süreci boyunca ayrıca ağız sağlığına da çok dikkat etmek gerekiyor.

Implant işlemi sonrasında özellikle ilk bir hafta içerisinde iyileşme sürecine herhangi bir zarar vermemek açısından, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca sakız gibi dişlerinizi aktif olarak kullanmanızı gerektirecek gıdalardan da uzak durmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İmplant işlemi yapıldıktan sonra diş fırçalamaktan korkan pek çok kişi var. Oysa, böyle bir durum yalnızca bölgenin hijyenik açıdan olumsuz koşullar altında kalmasına sebep olur. Kısacası, implant uygulanmış olan bölge de, en az ağzınızın diğer bölgeleri kadar fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Bu sayede ağız bakım rutininizi olması gerektiği şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Günlük diş ve diş eti bakımınıza özen gösterdiğiniz sürece, implantların oldukça uzun bir ömrü olduğunu söyleyebiliriz. Yine de implant tedavisi uygulayan kişilerin en az altı ayda bir kere mutlaka diş hekimine giderek kontrol yaptırması gerekmektedir.

 En güvenilir, en sağlıklı ve en hızlı diş implant çözümleri için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. İşte kliniğimiz ile ilgili bilgiler:

  • Adres : İstasyon Caddesi, Sivas
  • Telefon : 0 346 222 0 888

Leave a Reply

Your email address will not be published.