Gülüş Tasarımı – Estetik Diş Tedavileri

Gülüş Tasarımı – Estetik Diş Tedavileri

Gülüş Tasarımı – Diş Estetiği

Günümüzde ağız sağlığı kadar diş estetiği de, medikal klinikleri ziyaret etmenin en popüler sebeplerinden bir tanesidir. Dudakların, diş etlerinin ve dişlerin oluşturduğu başarılı bir kompozisyon, daha estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlayacaktır. Özellikle ünlü bireyler tarafından denenen gülüş tasarımı estetik işlemleri, pek çok bireyin bu konuda ekstra cesaret göstermesine yardımcı olmaktadır. Gülüş tasarımı, diğer dental işlemlere göre daha hafif prosedürleri gerektiren bir süreçtir. Estetik amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen bu işlem, özellikle sert dokuda meydana gelen değişiklikler sonrasında yeme içme ve konuşma konusunda da ekstra konfor elde edebilir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, beyaz estetik ve pembe estetik adı verilen iki farklı estetik sürecinin bir ürünü olarak ortaya çıkan bir prosedürdür. Beyaz estetik, genel olarak ağızda dişlerin oluşturduğu bölgede gerçekleştirilen ve anestezi eşliğinde uygulanan işlemlerin tümüdür. Bu işlem, dişlerin boylarının eşitlenmesi, fazla çıkık olan dişlerin eşit bir görüntüye getirilmesi gibi çeşitli prosedürleri kapsayabilir.

Gülüş tasarımı dahilinde gerçekleştirilen bir diğer işlem türü ise pembe estetiktir. Pembe estetik, diş etlerinin ağızda kapladığı alan içerisinde gerçekleştirilen estetik işlemlerinin tümüdür.

Gülüş tasarımı işlemi gerçekleştirilmeden önce, ideal görüntünün nasıl olması gerektiği ile ilgili bazı işlemler fotoğraf düzenleme programları aracılığı ile yapılır. Böylece nasıl bir görüntünün oluşması gerektiğine karar verilir. Diş etinin, dişin ve dudaklarının hangi seviyede olması isteniyorsa o seviyeye getirilmesi, bu işlemden sonra gerçekleştirilir.

Elbette estetik açıdan ideal olan, medikal açıdan da ideal olmayabilir. Ortaya çıkarılan sanal estetik gülüş modelinin sizin çene yapınıza ve dudak yapınıza uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için, bir radyografi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde özellikle diş diş eti ve kemik seviyelerinin birbirine göre durumu incelenir. Bu durum kapsamında işlemin nasıl bir oranla gerçekleştirilebileceği saptanır. Hangi dişlerin bu tasarım doğrultusunda yapı değişimine gitmesi gerektiğine de karar verilmesi gerekir.

Bu gibi detaylı analizlerden sonra ve dijital gülüş tasarımı işlemlerinden sonra, genel tedavi planı ayrıntılı olarak çizilir ve diş eti estetiği başta olmak üzere estetik cerrahi işlemi başlatılır.

Diş Eti Estetiği Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Herbir birey için diş eti estetik süreci diğerinden farklıdır. Yüz yapısı ve dudak yapısı, kişiye en çok yakışacak olan ideal gülüş görüntüsünün nasıl bir görüntü olacağı konusunda belirleyicidir. Bundan dolayı diş estetiği süreci başlamadan önce yapılan bu tür analizler kişiye özgü olarak gerçekleştirilir. Diş etlerinin simetrik bir görünüm oluşturması, diş eti estetiği için en önemli kriterlerden bir tanesidir. Estetik ve Restoratif diş eti tedavileri genellikle bu simetriyi yapay yollarla sağlama amacı çerçevesinde yürütülür.

Diş Estetiği Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Diş estetiği değerlendirmelerinde de elbette simetri en önemli kurallardan bir tanesidir. Ayrıca, dişlerin arkaya doğru gittikçe kademeli ve düzenli bir şekilde küçülmesi, öne doğru geldikçe ise daha büyük bir imaja sahip olmaları da diş estetiğinin önemli unsurlarından bir tanesidir. Şekil bozukluğu olan dişlerin düzeltilmesi de bu anlamda son derece önemlidir. Porselen laminalar (yaprak porselen, kompozit laminalar, recontouring, gülüş tasarımı, bonding uygulamaları, diş beyazlatma, inley – onley uygulamaları) gibi işlemler, beyaz estetik adı verilen diş estetik işlemlerinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.

Gülüş Tasarımı İşlemi Mutlaka Dişlerin Kesilmesini Gerektirir Mi?

Gülüş tasarımı işleminin beyaz estetik safhası, pek çok hastanın endişelenmesine sebep olmaktadır. Diş kesimi hakkında olumsuz tecrübeleri olan hastalar, bu anlamda bir acı ya da problem yaşamamak adına gülüş tasarımından kaçınabilmektedirler. Sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından gerçekleştirilecek olan gülüş tasarımı işleminde, diş kesme gibi işlemler en son çare olarak kulanılır. Daha yumuşak işlemler olan bonding, contouring gibi prodesürler, dişin kesilmeden estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürmektedir?

Gülüş tasarımı, kişiden kişiye değişebilen bir süreçtir. Bundan dolayı seans hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Kimilerinin seans sayısı sadece birken, kimileri birkaç ay boyunca medikal kliniği ziyaret etmeye devam etmek zorunda kalabilir. Bundan dolayı kliniğimizi ziyaret ederek diş hekimimize muayene olduktan sonra kesin bir seans bilgisi almanız mümkün olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.