Ortodonti

Home / Ortodonti

Güzel, Düzgün, Estetik Dişlerin Önemi

Ortodonti

Gelişmiş teknoloji ile birlikte diş hekimliği alanında uygulanan tedavilerin de gün geçtikçe çeşitlendiği bilinmektedir. Bu alanda çeşitlenen tedaviler özellikle estetik bir görüntüye kavuşmak isteyen hastaları mutlu ediyor. Ortodonti de, tıpkı diğer pek çok ağız diş estetiği işlemleri gibi, yüzünüzün sizin istediğiniz görüntüye kavuşmasını sağlayacak olan bir prosedür olarak biliniyor. Ortodonti tedavisi, genel olarak üst çene ve alt çene ayrıca dişler arasında oluşturulmuş olan kompozisyonda gerçekleşen çapraşıklıkların düzeltilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda, ortodontist, ağzın gerekli bölgelerine birtakım işlemler uygulayarak daha estetik bir görüntü ortaya çıkarır.

Sanılanın aksine, ortodonti, sadece estetik kaygılarla gerçekleştirilen bir tıbbi prosedür değildir. Diş ve diş eti yapısındaki şekilsel bozukluklar, zamanla işlevsel bozukluklara ve daha uzun süreçte ise yapısal bozukluklara sebep olacaktır. Bundan dolayı ciddi bir şekil bozukluğuna sahip olan kişilerin mutlaka diş hekiminden randevu alarak muayene olması tavsiye edilir.

Neden Ortodonti Yaptırılmalıdır?

Ortodonti, genel olarak estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler tarafından yaptırılıyor. Dişlerin ve çene yapısının eskisinden daha estetik görünebilmesi için gerçekleştirilen işlemler, kişinin daha orantılı bir yüze sahip olmasını sağlıyor. Sivas ortodonti alanında kendini kanıtlamış olan kliniğimiz, sizlere Türkiye ortodonti tedavisi alanında en gelişmiş teknolojiler aracılığı ile hizmet sunmaktan mutluluk duyacaktır.

Ortodonti yapılması, diş ve ağız sağlığını korumak için de bireylere tavsiye ediliyor. Diş yapısı ve çene yapısı çapraşık olan bireyler genellikle ağızlarının belli bölgelerini temizlemekte güçlük çekerler. Herhangi bir diş fırçasının bazı kör bölgeleri temizlemesi olanaksız hale gelebilir. Ya da çapraşık yapıları kirlerin ve bakterilerin belli bir bölgede sıkışmasına sebep olabilir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde o bölgedeki dişler çürüme tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Uzun vadede ortodonti yapılması gerekliliğine rağmen işlemin ertelenmesi, diş kaybına bile yol açabilir.

Ortodontiye İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Eğer dişlerinizde bazı küçük çapraşıklıklar görüyorsanız ve daha estetik bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, bu durum mutlaka ortodonti işlemine ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmez. Daha basit işlemler de dişin genel görüntüsünün düzelmesine yardımcı olabilir. Hem çene yapısının hem de diş yapısının aynı anda oluşturdukları yoğun bozukluklar ise ortodonti kapsamına girer. Bunun ayrımını tek başınıza yapmanız elbette imkansız. Bir diş hekiminin ya da bir ortodontistin yardımı ile bu konuda kesin bir fikir edinmeniz mümkün. Diş hekiminiz veya ortodontist, sizi muayene ederek genel bir profilinizi çıkaracaktır. Bunu yaparken ağız ve diş muayenesi, röntgen filmi çekilmesi, çene modeli oluşturulması gibi çeşitli işlemler gerçekleştirilir. Bu sayede tedavinin genel hatları kesin olarak belirlenir.

Aşağıda, ortodonti ile ilişkili bazı terimler ve bu terimlerin kısa açıklamaları verilmiştir. İnceleyebilirsiniz.

 1. Overbite: Bu tür problemlerde genellikle üst ön dişlerin, üst arka dişlere göre bir ya da birkaç santim daha önde konumlandığı görülür. Bu duruma halk arasında dişlek adı da verilebilmektedir. Bazı dönemlerde bu tür bir görüntünün optimal düzeyde olması popüler hale geldiği için estetik görünse de, bu durumdan rahatsız olan ve tedavi olmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır.
 2. Underbite: Overbite adı verilen durumun tam tersi burada geçerlidir. Burada alt ön dişler, üst ön dişlerden daha öndedir. Bu durum yemek yeme konusunda ve konuşma konusunda ekstra güçlüklerin oluşmasına sebep olabilmektedir.
 3. Crossbite: Bu problem, alt ve üst ön dişlerin üst üste kapanması anlamına gelir. Bu durumda dişler çoğunlukla birbirlerine çarpar ve zamanla tahriş olur. Bu durum ayrıca estetik açıdan pek hoşlanılmayan bir görüntü oluşturabilir.
 4. Openbite: Bu tür bir problemde, alt ve üst diş takımlarının orta hatlarının simetrik olmaması durumu söz konusudur. Bu durumda da estetik açıdan pek çok kişinin tercih etmediği bir görüntü oluşacaktır.
 5. Boşluklar: Zamanla gerçekleşen diş çekimleri ya da diş kayıpları sebebi ile dişler arasında meydana gelen boşluklar, ya da dişin doğal yapısı sebebi ile yanındaki dişten uzak bir noktada konumlanmış olması, bundan dolayı da çene yapısının olumsuz yönde gelişim göstermesi, ortodonti tedavisine başvurulmasına sebep olan durumlardan bir diğeridir.
 6. Çapraşıklık: Genellikle yetişkin bir insanın ağzında 32 adet diş bulunur. Dişleri eksiksiz olan bir bireyin çene yapısındaki problemler diş eti alanının dar olmasına sebep olmuşsa, bazı dişler üst üste binebilir. Bu durumda diş dizilimi için yeterli alan kalmamış demektir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ortodonti tedavisi genel olarak uzun bir süreci gerektirir. Çünkü dişlerin tamamen bir düzene oturması, çenenin yeni değişikliklere göre evrilmesi bir uyum sürecini gerektirecektir. Bundan dolayı birbirinden farklı tedavi çeşitlerinin tamamı için sabırlı olmanız önemlidir. Sivas ortodontist aramalarınızı durdurabilirsiniz, çünkü kliniğimizde tüm ortodonti tedavileri detaylı olarak gerçekleştirilmektedir.

 1. Teller, braketler ve lastikler: Diş yapısının daha düzgün ve simetrik bir hale gelebilmesi için kimi zaman yıllarca kullanılabilen bir yöntem de, diş teli tedavisidir. Elbette diş teli, braketler ve lastikler aracılığı ile desteklenebilir. Bu tür bir tedavinin tam olarak yanıt vermesi uzun sürebilir. Fakat doğal yollardan gerçekleştirildiğinden dolayı bu tür bir tedavi oldukça kalıcı sonuç sağlayacaktır. Sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından kliniğimizde diş teli takma işlemi gerçekleştirildikten sonra, belli aralıklarla doktor kontrolüne gelmeniz ve diş telinizin bakımını yaptırmanız gerekir.
 2. Özel Sabit Uygulamalar: Genellikle parmak emme alışkanlığı olan bireylerin bu alışkanlıktan vazgeçmeleri için gerçekleştirilen bu işlem, gündelik hayattaki konforu epey azaltsa da, kimi zaman tercih edilebilmektedir. Fakat yine de gündelik yaşamınızdaki konforunuzun düşmesini tercih etmiyorsanız bu tedaviyi de tercih etmemeniz gerekebilir.
 3. Çeneyi yeniden pozisyonlandırmak için geliştirilmiş apareyler: Temporomandibular eklem bozuklukları adı verilen ve çenede oluşan bazı bozukluklar, çene pozisyonlandırma için kullanılan apareyler aracılığı ile düzeltilebilir. Bu tür apareyleri kullanabilmek için Splint denilen maddeler alt çene ve üst çeneye yerleştirilirler. Bu sayede bir süre sonra çenenin daha doğru bir pozisyon alması mümkün hale gelir.
 4. Lip and cheek bumper: Dudağınız ya da yanağınız konuşurken dişlerin arasına sıklıkla giriyorsa, bu tür bir alet dişlerinizin daha geri itilmesine ve bu problemin çözülmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem de ortodonti alanında sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir.
Beauty 95%
Quality 89%
Health 92%
Attraction 95%

Ortodonti

sivas ortodonti diş teli uygulaması

Yetişkinler İçin Ortodonti

Görünmez Ortodonti

Çocuklar İçin Ortodonti

 • İstasyon Caddesi, Sivas
 • 0 346 222 0 888
 • bilgi@sivasdishekimi.com

Sorunuz mu var? Lütfen aşağıdaki alanları doldurun, size yardımcı olmaya çalışalım