Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız sağlığı, gün içerisindeki yeme içme, konuşma ve hijyen anlamındaki konforunuzu doğrudan etkileyen bir parametredir. Günümüzde pek çok kişinin ağız sağlığını ihmal etmesi, çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ağız sağlığınıza dikkat ederek belli aralıkla diş hekimini ziyaret etmek önemlidir. Elinizde olan ya da olmayan durumlardan dolayı ağız sağlığınızda meydana gelen problemlerde ise ziyaret etmeniz gereken hastane bölümü, ağız, diş ve çene cerrahisidir.

Ağız, diş ve çene cerrahisi, kimi zaman sert doku, kimi zaman ise yumuşak doku üzerinde yapılan işlemlerin tamamına verilen isimdir. Bu alandaki sert dokular dişler ve kemiklerdir. Özellikle çene kemiği, ağız, diş ve çene cerrahisi kapsamında en çok ameliyat edilen bölgelerden bir tanesidir. Bölgedeki yumuşak dokular ise yanak, damak, dil ya da dudak olabilir. Herhangi bir estetik ya da sağlık problemi tespit edildiğinde, öncelikle bu problemin teşhisi konulur. Daha sonra ise bu teşhis çerçevesinde gerekli kontroller sağlanır. Eğer hasta tedaviye uygun ise, işlem gerçekleştirilmeden önce mutlaka anestezi uygulanır.

Ağız, diş ve çene cerrahisinde uygulanan anestezi yöntemleri 3 adettir. Lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon anestezi bu alanda kullanılan yöntemlerdir. Bu anesteziler eşliğinde yapılan işlemler, bir ya da birkaç seanslık bir görüşme gerektirebilir.

Sivas ağız diş ve çene cerrahisi kapsamında hizmet veren kliniğimiz, en modern teknolojileri kullanarak bu alandaki en sorunsuz sonuçları yaratmak adına hasta kabul etmektedir. Herhangi bir soru ya da tedavi isteği için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kapsamına Giren Tedaviler Nelerdir?

Aşağıda, ağız, diş ve çene hastalıkları cerrahisi kapsamında değerlendirilebilecek tedavi çeşitlerini inceleyeceğiz.

  • Diş Çekimi: Diş çekimi, oldukça küçük yaşlardan itibaren pek çok bireyin ihtiyaç duyduğu işlemlerden bir tanesidir. İlk çocukluk döneminden 20 yaş dişi çıkarma dönemine kadar pek çok zamanda, dişlerimizin ağzın genelinde yaşattığı problem sebebi ile çekilmesi gerekir. Bu problem, çürüme gibi dışsal bir durum da olabilir, büyüme gibi sıradan bir süreç de olabilir. Diş çekiminde bir uzmandan yardım almak ve dişi uygun aletlerin yardımı ile çekmek, kişinin diş etinin herhangi bir hasar görmesinin önüne geçer, enfeksiyon riskini minimize eder. Bundan dolayı diş çekimi için mutlaka diş hekimini ziyaret etmek gerekir.
  • İmplant Cerrahisi: Diş kaybından şikayetçi olan bireylerin hem estetik açıdan hem de işlevsellik açısından eski konforuna kavuşabilmesi için implant cerrahisi ya da bir diğer adı ile dental implant oldukça önemlidir. Dental implant işlemi, titanyum maddesi kullanılarak gerçekleştirilen yapay diş köklerinin üzerine diş protezlerinin yerleştirilmesi sürecine verilen isimdir. Tahmin edilebileceği gibi, bu tür bir prosedür için güvenilir bir diş kliniği tercih etmek gerçekten çok önemlidir. Çünkü bu tür işlemlerde kullanılan malzemelerin kalitesi ve diş hekiminin titiz çalışma performansı ekstra önem kazanmaktadır. Sivas diş hekimi Baybars İmre tarafından gerçekleştirilen işlemlerin tümü, bu titizlik ve hassasiyet ile sürdürülür.
  • Ağız, Dil ve Dil Altı Abselerin Tedavisi: Abse problemi uzun süreçli olarak ortaya çıktığında, bu sorunun çözümü için medikal bir müdahale mutlaka gereklidir. Çünkü apse yeterince mikroplu olduğunda ağzın genelinin bakteriyel bir hale gelmesine ve ağız sağlığının kötüye gitmesine sebep olabilecek kadar güçlüdür. Bundan dolayı bu tür tedaviler için de sıklıkla ağız, diş ve dil cerrahisi bölümünü ziyaret etmek tercih edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.